Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bylinky patří už od dávných dob k často vyhledávaným prostředkům pro léčení různých chorob. Bylinek rozeznáváme širokou škálu a proto zde uvedu jen pár nejčastěji používaných.

A to jsou:

ObrazekHeřmánek pravý

Tato známá příjemně vonící jednoletá bylina patří mezi významné léčivé rostliny, které používali už naši dávní předci.

Účinné látky

Modrá silice, chamazulen, bisabolol, spiroétery, farnesen, matricin, polyacetylenové sloučeniny, hořčiny, gumu, vosk, tuk, flavonové glykosidy, kumarinové látky

a apigenin, éterické oleje s bisabolem, natricin, azulén, glukosidy apigenin a luteolin, rutin, kumarin, cholin a hyperosid.

 

Kdy se sbírá

Heřmánek se sbírá v době plného květu. Nejlépe je sušit ho v temné, dobře větrané místnosti na plechu, asi ve dvoucentimetrové vrstvě. Mikdy neobracíme, protože květy této rostliny se velice rychle rozpadají a z lékařského hlediska pak surovina ztrácí na použitelnosti.

Užití heřmánku jako čaj

Heřmánkový čaj užíváme při střevních poruchách a kolikách žaludečních poruchách, nachlazení, bronchiálním kataru, kašli, nespavosti, zánětu nadvarlat, záduše, bolestivé menstruaci, děložní křeči, poruchách nebo vynechání menstruace, křečích trávicího traktu, průjmových onemocněních, zánětech močových cest

 

Zevní použití

Heřmánek pravý používáme zevně při kožních vyrážkách, hemeroidech, ošetřování spálenin, revmatickém otoku, různých zánětech.